Je wenst je technieken rond tochtplanning, oriëntatie, noodplanning, outdoor EHBO, shortroping, geologie-ecologie en klimaatverandering met daaraan gepaarde nieuwe alpiene gevaren en je sneeuwtechnieken in de bergen verfijnen.

Het doel? Dat jij na de opleiding je eigen bergtochten nog veiliger en verantwoord kan plannen én zelfstandig uitvoeren in meer uitdagend terrein. Je leert ter plaatse keuzes maken op basis van de HALT of GA. De focus ligt niet op het fysieke, maar op het correct inoefenen en toepassen van de technieken die je tot een echte zelfstandige bergwandelaar maken.

Let op, dit is geen hooggebergte cursus - maar we bevinden ons wel boven de 2000m grens.


 

  • Hiking Advisor biedt vier opleidingstrajecten aan in 2026. Twee beginnerstages module 1+2+3, een gevorderenstage met dezelfde inhoud doch fysiek en technisch zwaarder en al wat basiservaring vereist, en daarnaast de vervolgmodule 4 vervolmaking. 
     
  • Je hebt de opleiding Zelfstandig Bergwandelaar bij Hiking Advisor volledig doorlopen (modules 1, 2 en 3) en ondertussen al enkele bergtochten op zelfstandige basis ondernomen. Je bent nu klaar om je kennis en technieken verder te verfijnen.
     
  • Je kan vlot 20 km stappen in glooiend terrein met een rugzak van ongeveer 10 kg en bent blessurevrij.
     
  • Bij je inschrijving vragen we om kort te beschrijven welke tochten je sinds het behalen van de CZB hebt ondernomen, en om je motivatie toe te lichten waarom je graag wilt deelnemen aan module 4.
     
  • Er zal een intakegesprek plaatsvinden om je ervaring en motivatie te peilen. Dit zal online verlopen na de inschrijving.

 

 

Techniciteit wandelpad
3
Fysieke paraatheid
3
Bivak uitdaging
3

Programma

Voorbereidingsweekend (za 18 april 8u30 tot zo 19 april 2026 - 15u)

Zaterdagmorgen spreken we af in Cerfontaine (Rue au dela de l’eau 24, 5630 Cerfontaine) om 8u30. We overlopen enkele basistechnieken (breng je hulptouwen mee) en herhalen de theorie (kaartlezen, kompas, marsplan, UTM, …). Er komen ook enkele nieuwe thema’s aan bod.

Module 4 (zo 21 tot za 27 juni 2026)

De dagetappes zijn niet zo lang, maar in moeilijk terrein kunnen ze fysiek uitdagend zijn. We nemen alvast voldoende ruimte om stil te staan bij de oriëntatie oefeningen, outdoor EHBO - derde driehoek, staptechnieken, plan B, sneeuwtechnieken, alpiene gevaren, … Aangezien we half juni gaan is de kans groot dat er nog veel sneeuw ligt. De route gaat van Lauterbrunnen naar Kandersteg. Er zijn meerdere routes mogelijk en we zullen ze ter plaatse kiezen op basis van de HALT of GA -methode. Het programma hieronder zal dus zonder twijfel worden aangepast.

Dag 0 - zondag 21 juni - reisdag naar Lauterbrunnen, overlopen materialen, verblijf Valley Hostel
Dag 1 - maandag 22 juni - instapdag naar Sulssee (bivak)
Dag 2 - dinsdag 23 juni - Rotstockhutte
Dag 3 - woensdag 24 juni - Gspaltenhornhutte
Dag 4 - donderdag 25 juni - Bluemlisalphutten
Dag 5 - vrijdag 26 juni - Kandersteg, trein naar Lauterbrunnen, verblijg Valley Hostel
Dag 6 - zaterdag 27 juni - terug naar huis (snif)

 

 

 

 

Benodigd materiaal

Een paklijst voor een huttentocht met mogelijke winterse omstandigheden wordt nog overgemaakt, maar daar heb je al ervaring mee. Grivels of Spikes zijn verplicht, alsook zonnebril minimaal K3. Voor de hutten heb je een lakenzak en noodbivakzak nodig.
 

Overnachtingen

Voorbereidingsweekend: in eigen tent op de bivakweide

Module 4: Valley Hostel (eerste nacht), bivak-hut. Eén nacht doen we een noodbivak in open lucht als onderdeel van de opleiding. Laatste nacht terug in Lauterbrunnen. Onderweg in hutten (vlakbij gletsjers)

 

 

Vervoer

Met de trein naar Lauterbrunnen (Brussel-Zuid - Keulen - Basel - Bern - Interlaken - Lauterbrunnen) 9u10
Met de trein terug vanuit Kandersteg naar Lauterbrunnen (2u). Zaterdagmorgen vertrek. Ieder staat in voor eigen vervoer. Er kan ook gecarpoold worden (740 km - 9u)

Over de regio

“Waar gletsjers ademen en bergen verhalen fluisteren”

Welkom in het hart van Wallis, waar eeuwenoude gletsjers de aarde hebben gekneed tot een landschap dat even diep ademt als het inspireert. Hier, tussen Lauterbrunnen en Kandersteg, ontvouwt zich een wereld die lijkt te zijn weggesneden uit een alpensprookje: ruige pieken, hangende gletsjertongen, donderende watervallen en dalen die in stilte hun geheimen bewaren.

In het Lauterbrunnental rijzen verticale kalkwanden honderden meters omhoog, terwijl de lucht gevuld is met het gefluister van water. Niet één, niet tien, maar meer dan zeventig watervallen stort zich hier naar beneden: smeltwater dat ooit hoog boven je, in het ijs van de Aletsch- en Eiger­gletsjer, zacht kabbelde in blauwgroene scheuren. De “vallei van watervallen” is een kathedraal van natuurkrachten: wat vandaag een sierlijke nevel is, was gisteren nog eeuwoud ijs.

Wandelen in dit gebied is niet zomaar stappen – het is een ontmoeting met een levend organisme.

Aan de overzijde van de bergketen ligt Kandersteg, rustiger en ingetogener, met zijn diepblauwe Oeschinensee en paden die zich kronkelend vasthechten aan alpenplateaus, morenes en gletsjertongen. Rond de Blümlisalp word je herinnerd aan de macht van het ijs: moreneruggen, uitgeslepen kommen en woeste steenslagvelden zijn de handtekening van het gletsjerwerk dat deze keten vormgaf.

Dit is een streek waar je ademt met de bergen: frisse gletsjerwind op je gezicht, het knisperen van sneeuwresten onder je schoenen, de roep van een alpenkraai ergens boven een rotspunt. Elke pas brengt je dichter bij wat de Alpen werkelijk zijn: rauw, majestueus, ongrijpbaar – en toch zo uitnodigend voor wie ze met respect betreedt.

 

Meer info? Vragen?

Stuur een mailtje naar brent@hikingadvisor.be 

Deelnameprijs

Lid zijn van de KBF is verplicht om deel te nemen aan deze opleiding. Je club kies je bij inschrijving. Hiking Advisor is één van de mogelijke clubs. Op die manier ben je verzekerd voor al je bergtochten gedurende een volledig kalenderjaar (inclusief helikopterredding) en heb je ook tal van andere voordelen (korting op een overnachting in berghutten, buitensportzaken en reisboekhandels, en toegang tot diverse opleidingen en stages). Wie in het najaar lid wordt, is meteen lid tot eind volgend jaar.

De deelnameprijs is € 315,00.
Wie lid is van een andere KBF-club dan Hiking Advisor vzw betaalt € 10,00 extra bij de deelnameprijs.

Inbegrepen in de deelnameprijs:

  • Begeleiding en organisatie

Niet inbegrepen:

  • Alle andere maaltijden
  • Kosten vervoer van/naar Lauterbrunnen
  • Aankoop of huur van eigen materiaal
  • Eigen voeding/drank
  • Persoonlijke uitgaven ter plekke
  • Noodbudget (minstens 150€)

Voorzie daarnaast nog een reisbudget van € 365,00. Dit wordt gebruikt voor uitgaven tijdens de activiteit:

  • Valley Hostel Lauterbrunnen (eerste en laatste dag)
  • Lift Grütschalp
  • Trein Kandersteg-Lauterbrunnen
  • Hutten in half pension (Rotstockhutte, Bluemlusalphutte, Gspalterhornhutte)

Over de organisatoren / begeleiders

Philippe Annys

Berggids UIAA (IMWT), Initiator Bergwandelen (BLOSO), Instructeur Wandelen (BLOSO), Wilderness First Responder (WMA), KVB3
Docent Weerkunde en outdoor-EHBO (Vlaamse Trainersschool, IMWT, KBF); lid technische werkgroepen Bergwandelen, IMWT en Via Ferrata (KBF)
Sinds 2010 begeleider van de opleiding Zelfstandig Bergwandelen, gepassioneerd door berg en sneeuw en om die kennis door te geven met respect voor ieders niveau. Met een tentje aan een meer staan is de ultieme beleving.

Inschrijven

Inschrijvingen openen op zaterdag 15 november 2025